- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Plastic Jar
Plastic Jar
Pioneers in the industry, we offer acrylic cosmetic jar, plastic packaging jar, hdpe royal cream jar, 30gm golden acrylic double wall jar, 18 & 20mm closure cap and plastic round container from India.
Acrylic Cosmetic Jar
Product Price: Rs 60 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 50 ml |
| Cap Type | Screw Cap |
| Cap Color | Golden Silver Black White |
| Usage and Applications | Cosmetics and Skincare Products |
| Features | Durable |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Acrylic Cosmetic Jar
Product Price: Rs 8 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 200 ml |
| Container Material | Acrylic |
| Cap Type | Screw cap |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Best quality & Best prices avaliable
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Packaging Jar
Product Price: Rs 25 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Glass |
| Shape | Round |
| Lid Type | Screw Cap |
| Use/Application | Pharmaceutical, Cosmetics |
| Color | Amber |
| Features | Food Grade |
| Lid Material | Plastic |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
HDPE Royal Cream Jar
Product Price: Rs 17 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Multicolor |
| Cap Type | Screw Cap |
| Features | Easy Cleanable, Wide Mouth, Leak Proof |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity. | 100gm,150gm,200gm |
Best quality & Best prices avaliable.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30gm Golden Acrylic Double Wall Jar
Product Price: Rs 62 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Round |
| Features | Leak Proof, Recyclable, BPA Free, Reusable, Durable |
| Usage and Applications | Cosmetics and Personal Care Products |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 30gm |
| Material Made of | Acrylic |
- Size-30gm
- Other Available Size-15gm,30gm & 50gm
- Material- Acrylic
- Usage- Cosmetic, Skin Care
- Filling Capacity- 30gm
- Color- Golden
- Shape- Round
- Country of Origin -India
More Options in acrylic Jars with inner cup in PP and outer cap in ABS.
Different customizations can be done according to customer requirment with least MOQ.
Additional Information:
- Item Code: Acrylic
- Production Capacity: 10000
- Delivery Time: Same Day Delivery with Ready Stock(Low MOQ)
- Packaging Details: Carton Packing, Customised Box Packing also can be done if Qty is above 200
Yes! I am InterestedRequest A Callback
18 & 20Mm Closure Cap
Product Price: Rs 1 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Founded in the year of 2019, we "Cosmo Pharma Glass Private Limited" are among the Pioneer organizations of the Industry for Wholesale Trading and Supplying a comprehensive range and array of Packaging Bottles. Offered wide range of product portfolio consists of Amber Glass Bottles, Clear Glass Bottles, Acrylic Lotion Bottle and Cream Jar Series, Blue and Green Glass Bottles, Ointment Applicator, etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Round Container
Product Price: Rs 15 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 500 ml |
| Features | Reuseable |
| Pattern | Plain |
| Usage and Applications | Cosmetics and Personal Care |
| Shape | Round |
Yes! I am InterestedRequest A Callback