- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Essential Oil Bottles
Essential Oil Bottles
Essential Oil Bottle
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Capacity | 100 ml |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Essential Oil Bottle |
| Shape | Bottle Round |
| Thickness | Sturdy |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Round Glass |
| Size | 100 ml |
1. 10ml
2.15ml
3.30ml
4.50ml
5.100ml
Additional Information:
- Packaging Details: Box
Glass Bottles For Essential Oils
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Capacity | 30 mL |
| Material | Glass |
| Usage/Application | Essential oil bottle |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Matt finish |
| Cap Type | Dropper |
| Type | Glass bottle |
| Size | 30ml |
| Country of Origin | Made in India |
1. 30ml Black Coating Bottle.
2. MOQ-360 Pcs
3. Delivery PAN INDIA
4. Size-30ml
5. Neck Size- 18mm
6. Cap Type- Dropper or Inner Seal/Dropper & Cap or Lotion Pump or Mist Spray.
Additional Information:
- Packaging Details: Box
Essential Oil Glass Bottle
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Design | Round Glass Bottle |
| Product Type | Glass bottle with dropper |
| Usage/Application | Essential oil |
| Sealing Type | Dropper and Cap |
| Cap Type | Dropper |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 50 mL |
| Size | 100 ml |
1. 5ml
2.10ml
3.15ml
4.20ml
5.30ml
6.50ml
7.100ml
Additional Information:
- Packaging Details: Box
Essential Oil Bottle
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Brand | PG/NG/HNG |
| Material | Glass |
| Usage/Application | EssentialOil, Serum |
| Cap Type | Dropper |
| Type | Glass |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Amber/Clear/Frosted |
Size Available :
1. 5ml
2.10ml
3.15ml
4.20ml
5.30ml
6.50ml
7.100ml
30ml Amber Bottle
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Neck Size | 18 mm |
| Usage/Application | Essential Oil |
| Brand | Cosmo Pharma Glass Private Limited |
| Material | Glass |
| Color | Amber |
| Glass Type | Round Amber |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 100 mL |
1. Amber Bottle.
2. MOQ-364 Pcs
3. Delivery PAN INDIA
4. Size-30ml
5. Neck Size- 18mm
6. Type- Dropper or Inner Seal & Cap
Blue Essential Oil Bottles
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Color | Blue |
| Brand | YB |
| Material | Glass |
| Usage/Application | EssentialOil, Serum |
| Shape | Round |
| Type | Glass |
Size available :-
1. 10ml
2. 15ml
3. 20ml
4. 30ml
4. 50ml
5. 100ml
Glass Dropper available in all Size
Color Options with Glass Dropper :-
1. Golden White
2. Golden Black
3. Golden Matt with White Rubber teat
4. Golden Matt with Black Rubber teat
5. Silver White
6. Silver Black
7. Silver Matt with White Rubber teat
8. Silver Matt with Black Rubber teat
9. Black Anodised with white Rubber teat
10.Black Anodised with Black Rubber teat
10. White Coated with White Rubber teat
11. White Coated with Black Rubber teat etc.
100ml Amber Glass Bottles With Dropper
Minimum Order Quantity: 400 Piece
Product Brochure
| Design | Round |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Cap Type | Dropper |
| Color | Amber |
| Finish Type | Smooth |
| Is It Reusable | Yes |
| Shape | Round |
Additional Information:
- Production Capacity: 100ML
- Delivery Time: 1-2 Days
- Packaging Details: Price given only for bottle, cap and closures cost are extra.