- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Amber Glass Bottle
Amber Glass Bottle
Offering you a complete choice of products which include 100ml amber glass dropper bottle, 50ml amber glass bottles with dropper, 10 ml clear glass bottles with dropper, 30ml square frosted glass bottle, borosil amber glass bottle and amber glass dropper bottle.
100ml Amber Glass Dropper Bottle
Product Price: Rs 7 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100ml |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Design | Round |
| Color | Amber |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Essential oil, serum |
Best quality & Best prices avaliable
Yes! I am InterestedRequest A Callback
50ml Amber Glass Bottles With Dropper
Product Price: Rs 6 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 400 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Design | Round |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Cap Type | Dropper |
| Color | Amber |
| Finish Type | Smooth |
| Is It Reusable | Yes |
| Shape | Round |
Additional Information:
- Production Capacity: 50ML
- Delivery Time: 1-2 Days
- Packaging Details: Price given only for bottle, cap and closures cost are extra.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
10 Ml Clear Glass Bottles With Dropper
Product Price: Rs 3 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 360 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 10 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Design | Round |
| Glass Type | Borosilicate Glass |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |
Additional Information:
- Production Capacity: 10ML
- Delivery Time: 1-2 Days
- Packaging Details: Price given only for bottle, cap and closures cost are extra.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30ml Square Frosted Glass Bottle
Product Price: Rs 16 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 30 mL |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Color | Amber |
| Brand | Cosmo |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Borosil Amber Glass Bottle
Product Price: Rs 12 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 10 mL |
| Design | Round |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Cap Type | Dropper |
| Finish Type | Natural |
| Is It Reusable | No |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Amber Glass Dropper Bottle
Product Price: Rs 5 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 50 ml |
| Design | Round |
| Brand | Cosmo Pharma Glass Private Limited |
| Color | Amber |
| Finish Type | Smooth |
| Shape | Round |
| Cap Type | Screw Cap |
Best quality & Best prices avaliable
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30ml Frosted Flat Shoulder Glass Bottle
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Founded in the year of 2019, we "Cosmo Pharma Glass Private Limited" are among the Pioneer organizations of the Industry for Wholesale Trading and Supplying a comprehensive range and array of Packaging Bottles. Offered wide range of product portfolio consists of Amber Glass Bottles, Clear Glass Bottles, Acrylic Lotion Bottle and Cream Jar Series, Blue and Green Glass Bottles, Ointment Applicator, etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Frosted Rectangle Glass Bottle
Product Price: Rs 14 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Founded in the year of 2019, we "Cosmo Pharma Glass Private Limited" are among the Pioneer organizations of the Industry for Wholesale Trading and Supplying a comprehensive range and array of Packaging Bottles. Offered wide range of product portfolio consists of Amber Glass Bottles, Clear Glass Bottles, Acrylic Lotion Bottle and Cream Jar Series, Blue and Green Glass Bottles, Ointment Applicator, etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glass Dropper
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 20mm,18mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback