- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Amber Bottle
Amber Bottle
Our product range includes a wide range of golden uv glass dropper bottle, 10ml amber bottle, 15ml amber bottle, amber glass bottles, 30ml amber glass bottles with dropper and frosted glass flat shoulder dropper bottle.
Golden UV Glass Dropper Bottle
Product Price: Rs 25 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 300 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 10 ml |
| Material | Glass |
| Product Type | Glass Dropper |
| Color | Golden UV |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Essential oil |
| Sealing Type | Glass Dropper |
| Cap Type | Glass Dropper |
Size -10ml,15ml,30ml,50ml,100ml
Cap Type- Dropper
Neck Size -18mm
Additional Information:
- Packaging Details: Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
10ml Amber Bottle
Product Price: Rs 2.6 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 10 ml |
| Usage/Application | Essential Oil |
| Size | 10 ml |
| Material | Glass |
| Color | Amber |
| Glass Type | Round Amber |
| Country of Origin | Made in India |
2. MOQ-612 Pcs
3. Delivery PAN INDIA
4. Size-10ml
5. Neck Size- 18mm
6. Type- Dropper or Inner Seal & Cap
Yes! I am InterestedRequest A Callback
15ml Amber Bottle
Product Price: Rs 2.6 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 15ml |
| Design | Round Glass |
| Material | Glass |
| Product Type | Glass Bottle |
| Color | Amber |
| Glass Type | Round Amber |
| Cap Type | Dropper or Seal Cap |
| Finish Type | Smooth |
| Country of Origin | Made in India |
2. MOQ-624 Pcs
3. Delivery PAN INDIA
4. Size-15ml
5. Neck Size- 18mm
6. Type- Dropper or Inner Seal & Cap
Additional Information:
- Production Capacity: 15ml
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Amber Glass Bottles
Product Price: Rs 2.85 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Pharma or Cosmetic |
| Design | Round Glass Bottle |
| Size | 500ml |
| Product Type | Glass bottle |
| Sealing Type | Cap |
| Cap Type | Dropper |
| Finish Type | Natural |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Essential Oil Glass Bottle available in all Size :-
1. 5ml
2.10ml
3.15ml
4.30ml
5.50ml
6.100ml
7.200ml
8.500ml
Additional Information:
- Packaging Details: Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
30ml Amber Glass Bottles With Dropper
Product Price: Rs 3.5 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 312 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Design | Round |
| Usage/Application | Cosmetics |
| Bottle Type | Dropper Bottle |
| Cap Type | Dropper |
| Color | Amber |
| Finish Type | Smooth |
| Is It Reusable | Yes |
| Shape | Round |
Additional Information:
- Production Capacity: 30ML
- Delivery Time: 1-2 Days
- Packaging Details: Price given only for bottle, cap and closures cost are extra.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Frosted Glass Flat Shoulder Dropper Bottle
Product Price: Rs 12 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Founded in the year of 2019, we "Cosmo Pharma Glass Private Limited" are among the Pioneer organizations of the Industry for Wholesale Trading and Supplying a comprehensive range and array of Packaging Bottles. Offered wide range of product portfolio consists of Amber Glass Bottles, Clear Glass Bottles, Acrylic Lotion Bottle and Cream Jar Series, Blue and Green Glass Bottles, Ointment Applicator, etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Amber Flat Shoulder Glass Bottle
Product Price: Rs 16 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Founded in the year of 2019, we "Cosmo Pharma Glass Private Limited" are among the Pioneer organizations of the Industry for Wholesale Trading and Supplying a comprehensive range and array of Packaging Bottles. Offered wide range of product portfolio consists of Amber Glass Bottles, Clear Glass Bottles, Acrylic Lotion Bottle and Cream Jar Series, Blue and Green Glass Bottles, Ointment Applicator, etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback