- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Essential Oil Bottle
Essential Oil Bottle
Leading Wholesale Trader of essential oil bottle, frosted amber bottle, amber glass bottle with golden dropper, plastic hair oil bottle and glass dropper bottle from New Delhi.
Essential Oil Bottle
Product Price: Rs 2.8 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | Glass |
| Usage/Application | Essential oils |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Round Glass |
| Cap Type | Dropper |
| Type | Glass |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 10 mL |
| Color | Amber and clear |
| Size | 100 ml |
1. 30ml White Coating bottle
2. MOQ-360 Pcs
3. Delivery PAN INDIA
4. Size-30ml
5. Neck Size- 18mm
6. Cap Type- Dropper or Inner Seal/Dropper & Cap or Lotion Pump or Mist Spray.
7.Dropper Color- Golden, Silver, Black
8.Rubber- White or Black
9.Dropper Tube- Glass
Additional Information:
- Delivery Time: 1-2 days
- Packaging Details: Box Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Frosted Amber Bottle
Product Price: Rs 5.5 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Material | Glass |
| Product Type | Dropper Bottle |
| Color | Amber |
| Design | Frosted round Amber glass |
| Capacity | 30 ml |
| Size | 100 ml |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Amber Glass Bottle With Golden Dropper
Product Price: Rs 2.8 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 mL |
| Neck Size | 18 mm |
| Usage/Application | Essential Oil |
| Brand | Cosmo Pharma Glass Private Limited |
| Design | Cylindrical |
| Size | 100 ml |
| Material | Glass |
| Product Type | Glass bottle with dropper |
| Color | Amber |
| Sealing Type | Dropper |
| Cap Type | Dropper |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Hair Oil Bottle
Product Price: Rs 3 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 ml |
| Color | Black |
| Shape | Cylindrical |
| Cap Type | Screw On Cap |
| Neck Diameter | 18 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glass Dropper Bottle
Product Price: Rs 2.8 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 15ml |
| Design | Amber |
| Product Type | Glass bottle with dropper |
| Color | Amber |
| Sealing Type | Dropper |
| Finish Type | Smooth |
| Country of Origin | Made in India |
We are the leading Suppliers & importers of Amber bottle with Black and Golden Dropper all over INDIA and Delhi NCR.
Additional Information:
- Production Capacity: 100000
- Delivery Time: 2 Days
- Packaging Details: BOTTLE WITH DROPPER
Yes! I am InterestedRequest A Callback