- Home
- ยป
- Business Segments
- »
- Cosmetic Bottles
Cosmetic Bottles
Pioneers in the industry, we offer 15ml airless cosmetic bottle, pp airless bottle, 5 ml amber glass dropper bottles, 100ml clear glass bottles with dropper and 18mm basket dropper from India.
15ml Airless Cosmetic Bottle
Product Price: Rs 35 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 15 ml |
| Country of Origin | Made in India |
| Location | Pan India |
| Payment Mode | Online/Offline |
Airless bottle Available size - 15,30,50,100
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pp Airless Bottle
Product Price: Rs 30 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 50 ml |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Usage and Applications | Cosmetic Products |
| Features | Leak Proof |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
5 Ml Amber Glass Dropper Bottles
Product Price: Rs 3 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Essential Oil |
| Brand | Cosmo Pharma Glass Private Limited |
| Cap Type | Dropper or Seal Cap |
| Size | 5 ml |
| Material | Glass |
| Color | Amber |
| Sealing Type | Dropper |
| Design | Round Glass dropper Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Essential Oil Glass Dropper Bottle
Size- 18mm
Type- Dropper
Glass- PG
Yes! I am InterestedRequest A Callback
100Ml Clear Glass Bottles With Dropper
Product Price: Rs 5.9 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 312 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 mL |
| Cap Type | Dropper Cap |
| Design | Round |
| Glass Type | Borosilicate Glass |
| Neck Type | Narrow Neck Screw |
Additional Information:
- Production Capacity: 100ML
- Delivery Time: 1-2 Days
- Packaging Details: Price given only for bottle, cap and closures cost are extra.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
18MM BASKET DROPPER
Product Price: Rs 11 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Founded in the year of 2019, we "Cosmo Pharma Glass Private Limited" are among the Pioneer organizations of the Industry for Wholesale Trading and Supplying a comprehensive range and array of Packaging Bottles. Offered wide range of product portfolio consists of Amber Glass Bottles, Clear Glass Bottles, Acrylic Lotion Bottle and Cream Jar Series, Blue and Green Glass Bottles, Ointment Applicator, etc.
Yes! I am InterestedRequest A Callback